Drogy berou stále mladší lidé
Většina drogových závislostí začíná na středních školách. Upozorňuje na to americká studie, podle které 9 z 10 mladých Američanů začíná pít, kouřit či brát drogy před dosažením 18 let věku. Odborníci varují, že právě toto období je pro vývoj organismu klíčové. Způsobená poškození jsou navíc nevratná, následky si mladí lidé ponesou celý život.
Příkladem může být Američan Matt Helmer, který začal experimentovat s marihuanou již ve 14 letech. Za dva roky byl závislý na lécích proti bolesti a za další dva roky bral kokain. Řídil matčino auto pod vlivem alkoholu, kradl peníze přátelům, odešel ze školy a tři týdny byl za mřížemi kvůli zneužití kreditních karet svých rodičů.
Čím dřív, tím hůř
"Bylo to tak bolestivé sledovat, jak se ničí. Poslední roky byly peklo," řekla jeho matka Evelyne Morelová na serveru ABCnews.com. Nakonec se její syn pokusil pod vlivem drog o sebevraždu. Po několika dnech v bezvědomí zemřel ve věku 22 let.
Co dělat, když zjistíte, že dítě bere drogy: |
1. Najděte si vhodný okamžik k rozhovoru. 2. Zastávejte v rodině jednotné stanovisko. 3. Dejte dítěti najevo, že mu chcete pomoci. Používejte výrazy jako "mít rád", "obava", "pomoc": 4. Dejte jasně najevo, že nabízíte svou pomoc a podporu. 5. Nesnažte se vše omluvit tím, že je to vaše chyba, ale dejte najevo, že se chcete poučit a vše vyřešit. 6. Své obavy konkretizujte, popište vaše indicie od nalezení drog po přiznání. 7. Dejte najevo, že drogy mohou být nebezpečné a vy musíte své dítě chránit. 8. Nepospíchejte, nechte své dítě mluvit a zajímejte se o jeho názor. 9. Připravte se, vyzkoušejte si, co budete říkat, utřiďte si argumenty. 10. Buďte připraveni na negativní emoce a zlost.
Více se dozvíte na www.odrogach.cz |
Matt patřil mezi případy, které začaly experimentovat s drogami velmi brzo. Podle studie National Center on Addiction and Substance Abuse vzniká 90 procent závislostí již na střední škole. Devět z deseti Američanů totiž začíná kouřit a pít již před 18. rokem života. "Máme nyní vědecky podloženo, že závislost je skutečně americký problém číslo jedna v péči o zdraví mládeže," tvrdí vedoucí studie Susan Forestová.
Podle odborníků je v období dospívání lidské tělo extrémně zranitelné. "Mozek se rozvíjí až do 25 let věku, takže když mu dodáte nikotin či jiné psychoaktivní látky, může to udělat v těle zmatek," tvrdí ředitel centra pro výzkum závislostí na kalifornské univerzitě Stanton Glantz. Podle něho se poškození na mozku nespraví ani poté, co člověk přestane.
Drogy se šíří na středních školách
S podobným trendem se potýká i Česko. "K nám se dostanou ty nejtěžší případy klientů a mohu potvrdit, že většina z nich skutečně začíná na střední škole, někteří i dřív," říká Josef Šedivý z neziskové organizace Sananim. Podle jeho zkušeností se objevují i případy, kdy děti začínají užívat drogy i ve třinácti letech.
"Platí , že středoškoláci patří mezi nejrizikovější skupiny," dodává Šedivý. Za minulý rok se podle dat Ústavu zdravotní statistiky a informací do péče odborníků dostalo přes dva tisíce mladých lidí ve věku 15 až 19 let. Jde však pouze o případy, kdy byla nezbytná lékařská pomoc, ostatní uživatelé drog zůstávají mimo dosah oficiálních statistik.
Foto: Profimedia